Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wraz z rosnącą załogą szefowi przybywa obowiązków

06 października 2016 | Praca i ZUS | Agata Iwanow
źródło: Rzeczpospolita

Zatrudniając co najmniej 20 pracowników, pracodawca musi wprowadzić regulamin pracy oraz regulamin wynagradzania. To tylko wycinek nowych zadań.

Podpisanie umowy o pracę, stworzenie odpowiednich warunków pracy, a następnie wypłata wynagrodzenia to tylko niektóre powinności, jakie przepisy nakładają na pracodawcę.

Wybór umowy

Angażując na etat, szef przede wszystkim musi zdecydować o tym, jaką umowę o pracę zawrze z aplikującym. Ma do wyboru tę na okres próbny, na czas określony (w tym umowę w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności) albo na czas nieokreślony >patrz ramka.

W umowie na okres próbny, która może trwać najwyżej trzy miesiące, chodzi o sprawdzenie kwalifikacji pracownika i możliwości wykonywania przez niego określonego rodzaju pracy. Od 22 lutego 2016 r. kodeks pracy dopuszcza ponowne zawarcie z tą samą osobą umowy o pracę na okres próbny, ale dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy lub po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę (art. 25 § 3 k.p.)

Na piśmie

Od 1 września 2016 r., po nowelizacji kodeksu pracy, każdy pracownik, zanim zacznie wykonywać obowiązki, musi dostać od pracodawcy pisemne potwierdzenie warunków pracy (art. 29 § 2 k.p.). Zgodnie z wcześniejszymi przepisami zatrudniający musiał przekazać etatowcowi umowę o pracę w formie pisemnej albo potwierdzić na piśmie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament