Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rola związków zawodowych w procesie redukcji etatów

06 października 2016 | Praca i ZUS | Tomasz Sancewicz
źródło: materiały prasowe

PROBLEM Z PRAKTYKI Ze względu na złą kondycję finansową, firma zmuszona jest do redukcji etatów i przeprowadzenia zwolnień grupowych. W zakładzie działa kilka organizacji związkowych. Czy pracodawca musi konsultować zwolnienia ze wszystkimi organizacjami? Jak w takiej sytuacji powinna prawidłowo wyglądać procedura zwolnień grupowych?

W zakładzie pracy, w którym działają związki zawodowe muszą one uczestniczyć w procedurze zwolnień grupowych. Pracodawca musi skonsultować z nimi zamiar redukcji etatów.

Na początek informacja

Najpierw pracodawca musi pisemnie poinformować związki zawodowe o tym, że zamierza przeprowadzić redukcję zatrudnienia. Zawiadomienie musi wskazywać w szczególności przyczyny grupowego zwolnienia, liczbę zatrudnionych, grupy zawodowe objęte zwolnieniem, kryteria doboru pracowników do redukcji i przewidywane świadczenia pieniężne.

Pracodawca musi wysłać taką informację do wszystkich organizacji związkowych, które działają w zakładzie pracy i są organizacjami zakładowymi – tj. zrzeszają co najmniej 10 pracowników. Trzeba ją przekazać również działającym u pracodawcy międzyzakładowym organizacjom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament