Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie rozliczy VAT firma wynajmująca samochody

06 października 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Miejsce świadczenia usług wynajmu środków transportu na rzecz podmiotu z zagranicy zależy od kilku czynników, m.in. od czasu korzystania z auta, miejsca oddania pojazdu do użytku oraz kraju siedziby najemcy.

Zamierzam otworzyć wypożyczalnię samochodów. Samochody będę udostępniał najemcom najczęściej w swojej siedzibie w Polsce, jednak niekiedy będę je podstawiał na lotniskach w Niemczech. Czy usługi wynajmu samochodów będą we wszystkich przypadkach opodatkowane VAT w Polsce? – pyta czytelnik.

Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem w Polsce odpłatne świadczenie usług poza jej terytorium. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim art. 28a–28o ustawy o VAT.

Przepisy te przewidują m.in. szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynajmu środków transportu (do których należą także samochody). Zasady te określa art. 28j ustawy o VAT.

Nie więcej niż 30 dni

Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu samochodów (tj. wynajmu, w którego przypadku ciągłe posiadanie samochodu lub korzystanie z niego trwa nie dłużej niż 30 dni – zob. art. 28j ust. 2 ustawy o VAT) jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Chodzi o miejsce,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament