Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysokie koszty dobijają firmy

25 sierpnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Piotr Mazurkiewicz

Sygnały są niepokojące. Wyraźnie wzrosła liczba biznesów, które zawiesiły działalność. Najwięcej jest ich w takich sektorach jak budownictwo, transport czy handel. Liczba firm, które ogłosiły niewypłacalność, też jest rekordowa.

Liczba firm zawieszonych w pierwszym półroczu 2023 stanowi aż 66 proc. wszystkich zawieszonych działalności w całym 2022 r – wynika z danych zebranych przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet Poland dla „Rzeczpospolitej”.

Tak wysoki wskaźnik może sygnalizować, że w kolejnych miesiącach zwiększy się liczba upadłości przedsiębiorstw. Jest to bardzo realne niebezpieczeństwo w sytuacji spowolnienia w gospodarce.

Wiele firm wpadło w kłopoty

Na zawieszenie działalności zdecydowało się niemal 110,5 tys. przedsiębiorstw, najwięcej z takich sektorów, jak budownictwo, handel czy transport.

– Największy udział w ogólnej liczbie zawieszonych działalności ma szeroko rozumiana branża budowlana. W 2023 r. spośród 110,5 tys. zawieszonych firm aż 27 tys. to firmy budowlane, co stanowi 24 proc. całości – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland. – W handlu detalicznym i hurtowym zawieszono ponad 18,2 tys. firm, czyli 16,5 proc.

– W innych sektorach, takich jak handel czy przetwórstwo przemysłowe, gdzie również odnotowano wiele zawieszeń działalności, głównymi przyczynami są niedostateczny popyt oraz wysokie koszty zatrudnienia.

Potwierdzają to dane. Sprzedaż detaliczna i przetwórstwo przemysłowe od pięciu miesięcy notują spadki w porównaniu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament