Wysokie koszty dobijają firmy
Sygnały są niepokojące. Wyraźnie wzrosła liczba biznesów, które zawiesiły działalność. Najwięcej jest ich w takich sektorach jak budownictwo, transport czy handel. Liczba firm, które ogłosiły niewypłacalność, też jest rekordowa.
Liczba firm zawieszonych w pierwszym półroczu 2023 stanowi aż 66 proc. wszystkich zawieszonych działalności w całym 2022 r – wynika z danych zebranych przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet Poland dla „Rzeczpospolitej”.
Tak wysoki wskaźnik może sygnalizować, że w kolejnych miesiącach zwiększy się liczba upadłości przedsiębiorstw. Jest to bardzo realne niebezpieczeństwo w sytuacji spowolnienia w gospodarce.
Wiele firm wpadło w kłopoty
Na zawieszenie działalności zdecydowało się niemal 110,5 tys. przedsiębiorstw, najwięcej z takich sektorów, jak budownictwo, handel czy transport.
– Największy udział w ogólnej liczbie zawieszonych działalności ma szeroko rozumiana branża budowlana. W 2023 r. spośród 110,5 tys. zawieszonych firm aż 27 tys. to firmy budowlane, co stanowi 24 proc. całości – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland. – W handlu detalicznym i hurtowym zawieszono ponad 18,2 tys. firm, czyli 16,5 proc.
– W innych sektorach, takich jak handel czy przetwórstwo przemysłowe, gdzie również odnotowano wiele zawieszeń działalności, głównymi przyczynami są niedostateczny popyt oraz wysokie koszty zatrudnienia.
Potwierdzają to dane. Sprzedaż detaliczna i przetwórstwo przemysłowe od pięciu miesięcy notują spadki w porównaniu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta