Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Beneficjent środków unijnych zapłaci za opieszałość organu

25 sierpnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Tomasz Picheta

Sprawy, których przedmiotem jest zwrot nieprawidłowo wykorzystanych środków europejskich, powinny być załatwiane w terminach przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego. Skutki przeciągania takich postępowań mogą być kosztowne.

Beneficjenci, którym zarzucono nieprawidłowości w związku z realizacją projektów unijnych często zastanawiają się, czy chcąc kwestionować ustalenia dokonane przez kontrolujących na etapie audytu lub kontroli, powinni jednocześnie dokonać zwrotu otrzymanego wcześniej dofinansowania. Dylemat ten jest o tyle zrozumiały, że zgodnie z art. 207 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, nieprawidłowo wykorzystane środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich podlegają zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków, w terminie 14 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej orzekającej ich zwrot.

Terminy załatwiania spraw, a koszty odsetek

Stosownie do art. 67 ust. 1 ww. ustawy, do spraw, których przedmiotem jest zwrot środków unijnych, w zakresie, który nie został uregulowany tą ustawą stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) i odpowiednio przepisy działu III ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. W konsekwencji powyższego, postępowania administracyjne w przedmiocie zwrotu dofinansowania powinny być co do zasady załatwiane przez właściwe instytucje niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament