Beneficjent środków unijnych zapłaci za opieszałość organu
Sprawy, których przedmiotem jest zwrot nieprawidłowo wykorzystanych środków europejskich, powinny być załatwiane w terminach przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego. Skutki przeciągania takich postępowań mogą być kosztowne.
Beneficjenci, którym zarzucono nieprawidłowości w związku z realizacją projektów unijnych często zastanawiają się, czy chcąc kwestionować ustalenia dokonane przez kontrolujących na etapie audytu lub kontroli, powinni jednocześnie dokonać zwrotu otrzymanego wcześniej dofinansowania. Dylemat ten jest o tyle zrozumiały, że zgodnie z art. 207 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, nieprawidłowo wykorzystane środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich podlegają zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków, w terminie 14 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej orzekającej ich zwrot.
Terminy załatwiania spraw, a koszty odsetek
Stosownie do art. 67 ust. 1 ww. ustawy, do spraw, których przedmiotem jest zwrot środków unijnych, w zakresie, który nie został uregulowany tą ustawą stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) i odpowiednio przepisy działu III ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. W konsekwencji powyższego, postępowania administracyjne w przedmiocie zwrotu dofinansowania powinny być co do zasady załatwiane przez właściwe instytucje niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta