Hotele wciąż mozolnie odrabiają wielkie straty po pandemii
Ten sektor rynku najmocniej odczuł ograniczenia. Liczba gości nie wróciła do poziomów sprzed 2020 r. Ale ich przybywa.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2022 roku w Polsce funkcjonowało 2569 obiektów hotelowych, co stanowi wzrost o 1,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Hotele w sumie oferowały 302,8 tys. miejsc noclegowych, jest to wzrost o 2 proc.
Firma KPMG w ostatnim raporcie o rynku towarów luksusowych podaje, że ze wszystkich analizowanych kategorii to właśnie rynek hotelarski, z oczywistych względów, został najbardziej poszkodowany przez pandemię. Do odrobienia ponad 60 proc. spadku z 2020 roku jeszcze trochę brakuje, ale wzrost wartości rynku po kryzysie, odnotowany w 2022 r., może napawać optymizmem – wartość ta osiągnęła poziom 2,6 mld zł, co jest wynikiem lepszym o 45,6 proc. r./r. – podaje firma.
Dzięki prognozowanemu dalszemu wzrostowi rynek hoteli luksusowych i premium już w roku 2024 powinien osiągnąć wartość wyższą niż przed pandemią. Ubiegły rok przyniósł też zwiększenie liczby hoteli w każdej z dostępnych kategorii (od jednogwiazdkowych do pięciogwiazdkowych). Ogólna liczba hoteli w Polsce zwiększyła się o 48 obiektów. Najwyższa dynamika wzrostu została odnotowana właśnie wśród miejsc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta