Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hotele wciąż mozolnie odrabiają wielkie straty po pandemii

25 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Ten sektor rynku najmocniej odczuł ograniczenia. Liczba gości nie wróciła do poziomów sprzed 2020 r. Ale ich przybywa.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2022 roku w Polsce funkcjonowało 2569 obiektów hotelowych, co stanowi wzrost o 1,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Hotele w sumie oferowały 302,8 tys. miejsc noclegowych, jest to wzrost o 2 proc.

Firma KPMG w ostatnim raporcie o rynku towarów luksusowych podaje, że ze wszystkich analizowanych kategorii to właśnie rynek hotelarski, z oczywistych względów, został najbardziej poszkodowany przez pandemię. Do odrobienia ponad 60 proc. spadku z 2020 roku jeszcze trochę brakuje, ale wzrost wartości rynku po kryzysie, odnotowany w 2022 r., może napawać optymizmem – wartość ta osiągnęła poziom 2,6 mld zł, co jest wynikiem lepszym o 45,6 proc. r./r. – podaje firma.

Dzięki prognozowanemu dalszemu wzrostowi rynek hoteli luksusowych i premium już w roku 2024 powinien osiągnąć wartość wyższą niż przed pandemią. Ubiegły rok przyniósł też zwiększenie liczby hoteli w każdej z dostępnych kategorii (od jednogwiazdkowych do pięciogwiazdkowych). Ogólna liczba hoteli w Polsce zwiększyła się o 48 obiektów. Najwyższa dynamika wzrostu została odnotowana właśnie wśród miejsc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament