Zmiany w PCC dla kupujących mieszkania
31 sierpnia wchodzą w życie zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilno-prawnych w zakresie obrotu nieruchomościami mieszkalnymi – przypomina ekspertka.
Co do zasady, sprzedaż nieruchomości podlega 2 proc. PCC. Jednakże PCC nie jest należny w sytuacji, gdy sprzedaż nieruchomości podlega VAT. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku osób fizycznych nabywających nowo wybudowane lokale od deweloperów – wówczas zamiast podatku PCC nabywca lokalu mieszkalnego płaci cenę z podatkiem VAT (co do zasady stawka VAT wynosi 8 proc.). 2 proc. PCC płaci nabywca lokalu w sytuacji, gdy nie jest należny podatek VAT, a więc zasadniczo w przypadku nabycia nieruchomości na rynku wtórnym – np. od poprzedniego właściciela będącego osobą fizyczną.
Jedną ze zmian, które wejdą w życie 31 sierpnia, jest zwolnienie z PCC nabycia pierwszego mieszkania przez osoby fizyczne, w sytuacji gdy zakup dotyczy lokalu używanego i gdy sprzedaż lokalu mieszkalnego nie podlega VAT. Zwolnienie dotyczy umowy sprzedaży, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego – będzie miało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta