Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Presja na komisje

25 sierpnia 2023 | Kraj | Michał Kolanko
Osoby, które chcą zagłosować za granicą stoją w kolejkach do punktów wyborczych czasem po kilka godzin. Na zdjęciu: chętni do oddania głosu w konsulacie polskim w Londynie, 2007 r.
autor zdjęcia: Krzysztof Edelman/REPORTER
źródło: Rzeczpospolita
Osoby, które chcą zagłosować za granicą stoją w kolejkach do punktów wyborczych czasem po kilka godzin. Na zdjęciu: chętni do oddania głosu w konsulacie polskim w Londynie, 2007 r.

Opozycja ponownie alarmuje w sprawie kłopotów z organizacją wyborów za granicami Polski. I przedstawia potencjalne rozwiązanie sytuacji.

Politycy Koalicji Obywatelskiej przypomnieli w czwartek o wątpliwościach dotyczących wyborów za granicą. I upływającym czasie potrzebnym na ich organizację. Sprawa dotyczy przede wszystkim liczby komisji za granicą. – MSZ do dziś nie opublikowało listy tych komisji. Nasi rodacy nie wiedzą, gdzie będą głosować ani też od kiedy będą mogli się zapisywać do głosowania – podkreślił w czwartek w Sejmie Robert Tyszkiewicz, szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Sprawa jest o tyle poważna, że w sytuacji, gdy zgodnie z prawem komisje mają 24 godziny na przeliczenie głosów – inaczej głosy przepadają – istnieje ryzyko, że tysiące głosów Polonii zostaną uznane za niebyłe.

„Rzeczpospolita” już kilka miesięcy temu opisywała symulacje liczenia głosów, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament