Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ujawnienie informacji poufnej

25 sierpnia 2023 | Prawo i podatki | Krzysztof Rożko Tomasz Kamiński

Na przykładzie EC Będzin widać, że równy dostęp inwestorów do istotnych informacji dotyczących spółki publicznej jest filarem budowy zaufania do rynku kapitałowego.

Efektywność rynku finansowego uzależniona jest od jego przejrzystości. Inwestorzy oczekują, że mechanizmy obrotu instrumentami finansowymi oparte będą na zasadzie równego dostępu do informacji. Jednocześnie naturalną cechą rynku kapitałowego jest asymetria informacyjna. Emitent instrumentów finansowych, czy mówiąc precyzyjniej, członkowie organów emitenta, mają z oczywistych względów, szerszą wiedzę na temat sytuacji finansowej oraz perspektyw rozwoju danego emitenta. W tej sytuacji, aby zminimalizować ryzyko nadużyć związanych z brakiem równowagi w dostępie do informacji, na spółkach publicznych ciążą liczne obowiązki informacyjne, które mają na celu zwiększenie transparentności obrotu instrumentami finansowymi, a przez to wyrównanie szans wszystkich uczestników rynku.

Wśród wyżej wskazanych obowiązków informacyjnych, szczególną rolę odrywają obowiązki związane z publikacją informacji poufnych oraz zakaz wykorzystania dostępu do informacji poufnych.

Co to jest informacja poufna?

Obowiązek publikacji informacji poufnych wynika z rozporządzenia MAR, a zatem rozporządzenia europejskiego, które jest bezpośrednio stosowane na terenie wszystkich państw członkowskich UE.

Informacje poufne to takie informacje, które dotyczą emitenta lub instrumentów finansowych i które nie zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament