Zaniżona powierzchnia w deklaracji podatkowej? Trzeba złożyć korektę
Spółka, która podała zaniżoną powierzchnię lokalu będzie musiała dopłacić brakujący podatek od nieruchomości do gminy oraz odsetki od zaległości podatkowych.
∑ Nasza spółka po raz pierwszy zadeklarowała na 2023 lokal użytkowy na podatek od nieruchomości. Burmistrz wszczął tzw. czynności sprawdzające i ustalił, że - w stosunku do danych z umowy najmu lokalu - zaniżyliśmy o ok. 20 proc. powierzchnię lokalu użytkowego. Naszym zdaniem to pomyłka. Czy z tego powodu grozi nam jakaś „karna” opłata lub grzywna? Wcześniej urząd naliczył nam „karne” opłaty za brak segregacji odpadów, stąd obawa o skutki finansowe.
Z kontekstu pytania należy wnioskować, że spółka jest przedsiębiorcą, a w konsekwencji obowiązują ją stosunkowo wysokie stawki podatku od nieruchomości, o którym mowa w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (u.o.p.l.). Jeśli chodzi o budynki, na uwagę zasługuje art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b u.o.p.l. z którego wynika, że rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości. Stawki te nie mogą przekroczyć rocznie od budynków lub ich części – związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 28,78 od 1 m2 powierzchni użytkowej. W przypadku tego rodzaju przedmiotów opodatkowania punktem odniesienia jest powierzchnia użytkowa budynku (lokalu).
Czynności sprawdzające organu podatkowego
Organ podatkowy ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta