Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prewencyjna kontrola trzeźwości

25 sierpnia 2023 | Prawo i podatki | MARCELINA MACHNIK ANNA KAŁUŻNA

Zgodnie z kodeksem pracy kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika. Anna Kałużna, radca prawny Kancelaria Radców Prawnych Tomasz Czapczyński  Marcelina Machnik, aplikant radcowski, Kancelaria Radców Prawnych Tomasz Czapczyński

Wraz z wejściem w życie 21 lutego 2023 r. nowelizacji kodeksu pracy, stanowiącej podwaliny dla pracodawcy pod samodzielne dokonywanie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników, pojawiło się wiele pytań i wątpliwości związanych z pominięciem udziału w tych czynnościach uprawnionego organu powołanego do ochrony porządku publicznego.

Na szczególną uwagę zasługuje zagadnienie odnoszące się do konsekwencji niedopuszczenia pracownika do pracy w wyniku przeprowadzonej kontroli. Zasadnym jawi się pytanie, czy w świetle obowiązujących regulacji wysnuć można twierdzenie o istnieniu szczególnego, wprost niewyrażonego w przepisach, obowiązku pracodawcy co do wezwania uprawnionych organów powołanych do ochrony porządku publicznego (np. policji), w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku badania trzeźwości, a także konsekwencjach prawnych jego zaniechania.

Uprawnienie czy obowiązek?

Rozważania należy zacząć od podkreślenia charakteru prawnego instytucji prewencyjnej kontroli trzeźwości. Stanowiąc uprawnienie, a nie obowiązek pracodawcy, aktualizuje się, gdy w celu zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób bądź ochrony mienia niezbędne staje się przeprowadzenie prewencyjnej kontroli trzeźwości. Stwierdzenie, w wyniku przeprowadzonego badania, stanu po użyciu alkoholu albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament