Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W przypadku upadłości powstaje rozdzielność majątkowa

25 sierpnia 2023 | Prawo i podatki | Małgorzata Siecińska

Ogłoszenie upadłości w stosunku do obojga małżonków jest w wielu przypadkach korzystne w szczególności, gdy ich zobowiązania wynikają z tożsamego źródła. W praktyce sądy dość rzadko decydują się na połączenie takich spraw.

Kancelaria Piotrowski i Wspólnicy

Obecnie bardzo częstą praktyką jest składanie wniosków o ogłoszenie upadłości przez oboje małżonków. Jest to uzasadnione często występującą tożsamością źródła ich zobowiązań. Powszechną praktyką jest, że zarówno banki, jak i inne instytucje kredytowe wymagają poręczeń w przypadku zaciągnięcia zobowiązania przez męża lub żonę. Problemy finansowe niejednokrotnie łączą się nierozerwalnie ze wspólnym gospodarstwem domowym. Konsekwencje, jakie przyniesie złożenie wniosków przez oboje małżonków, w szczególności w stosunku do ich majątku wspólnego, zależą w dużej mierze od momentu wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Jednak każde z postępowań jest odrębne i ściśle związane z osobistą sytuacją małżonka.

Zgodnie z art. 124 pkt 1 prawa upadłościowego z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między nimi rozdzielność majątków. Dodatkowo zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 7/19) przepis ten ma zastosowanie również w postępowaniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament