Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwykłe podwyższenie kapitału

25 sierpnia 2023 | Prawo i podatki | Barbara Stanecka

Widełkowe podwyższenie jest polecane, kiedy nie wiadomo, ilu inwestorów będzie uczestniczyło w podwyższeniu kapitału. zakładowego.

adwokat, Kancelaria Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes sp.j.

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki wiąże się ze zmianą jej struktury kapitałowej. To z kolei często prowadzi do zmiany jej struktury własnościowej. Powodów, dla których dokonuje się podwyższenia kapitału zakładowego, jest wiele. Najczęstszym z nich niewątpliwie jest chęć pozyskania dodatkowych środków finansowych na prowadzoną przez spółkę działalność. Kodeks spółek handlowych przewiduje różne sposoby podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej. Wśród nich możemy wyróżnić: tryb zwykły, podwyższenie w granicach kapitału docelowego oraz warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić poprzez emisję nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczasowych. Możliwe jest zastosowanie również obu wskazanych sposobów podwyższenia równocześnie (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 15 marca 2007 r., sygn. akt II CSK 529/06).

Poniżej przedstawiona została charakterystyka zwykłego podwyższenia kapitału zakładowego, w tym w wariancie tzw. widełkowego podwyższenia. Charakterystyka ta ograniczona została do spółek akcyjnych niepublicznych.

Procedurę zwykłego podwyższenia kapitału zakładowego podzielić można na kilka etapów.

Etap 1 – ustalenie spełnienia warunku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament