Z powodu inflacji lepiej wybierać wyższe sumy ubezpieczenia
Jeśli doradca podatkowy czy architekt popełni błąd, to szkody mogą ujawnić się dopiero po kilku latach, a wtedy odszkodowanie może być wyższe niż teraz. Profesjonaliści powinni brać to pod uwagę, kupując polisę OC.
Błąd w sztuce, kosztowne niedopatrzenie czy naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych to ryzyko znane profesjonalistom z różnych branż. Ochronę przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń zapewnia ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej.
Obowiązkowe i dobrowolne
– Ubezpieczenie takie to z jednej strony spełnienie obowiązku ustawowego; bez czynnej polisy zgodnie z prawem nie można świadczyć określonych usług zawodowych. Z drugiej zaś strony, jest to narzędzie służące zabezpieczeniu odpowiedzialności profesjonalisty na wypadek wystąpienia szkody. Dotyczy to również ubezpieczeń dobrowolnych z wyższymi sumami ubezpieczenia niż w polisach obowiązkowych – tłumaczy Tomasz Maciejak, dyrektor praktyki PI, Marsh Polska.
Jak podaje Agata Kowalczyk, starszy underwriter ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej w Biurze Ubezpieczeń Korporacyjnych Ergo Hestii, odpowiednio dobrana polisa OC zawodowej zapewnia nie tylko ochronę finansową w razie roszczeń ze strony poszkodowanych, ale też ochronę pod względem prawnym. W przypadku sporu, czy za szkodę rzeczywiście odpowiada ubezpieczony, może on liczyć na pokrycie kosztów obrony prawnej. Ubezpieczyciel bierze na siebie wynagrodzenie prawników, biegłych czy opłaty sądowe.
W wielu branżach posiadanie polisy OC jest obowiązkowe, ale w takich polisach często wymagane sumy gwarancyjne nie są wysokie. Kto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta