Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z powodu inflacji lepiej wybierać wyższe sumy ubezpieczenia

25 sierpnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Regina Skibińska

Jeśli doradca podatkowy czy architekt popełni błąd, to szkody mogą ujawnić się dopiero po kilku latach, a wtedy odszkodowanie może być wyższe niż teraz. Profesjonaliści powinni brać to pod uwagę, kupując polisę OC.

Błąd w sztuce, kosztowne niedopatrzenie czy naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych to ryzyko znane profesjonalistom z różnych branż. Ochronę przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń zapewnia ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej.

Obowiązkowe i dobrowolne

– Ubezpieczenie takie to z jednej strony spełnienie obowiązku ustawowego; bez czynnej polisy zgodnie z prawem nie można świadczyć określonych usług zawodowych. Z drugiej zaś strony, jest to narzędzie służące zabezpieczeniu odpowiedzialności profesjonalisty na wypadek wystąpienia szkody. Dotyczy to również ubezpieczeń dobrowolnych z wyższymi sumami ubezpieczenia niż w polisach obowiązkowych – tłumaczy Tomasz Maciejak, dyrektor praktyki PI, Marsh Polska.

Jak podaje Agata Kowalczyk, starszy underwriter ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej w Biurze Ubezpieczeń Korporacyjnych Ergo Hestii, odpowiednio dobrana polisa OC zawodowej zapewnia nie tylko ochronę finansową w razie roszczeń ze strony poszkodowanych, ale też ochronę pod względem prawnym. W przypadku sporu, czy za szkodę rzeczywiście odpowiada ubezpieczony, może on liczyć na pokrycie kosztów obrony prawnej. Ubezpieczyciel bierze na siebie wynagrodzenie prawników, biegłych czy opłaty sądowe.

W wielu branżach posiadanie polisy OC jest obowiązkowe, ale w takich polisach często wymagane sumy gwarancyjne nie są wysokie. Kto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament