Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundacja rodzinna z pułapkami

25 sierpnia 2023 | Prawo i podatki | Mariusz Bagiński

Ustawa i jej nowelizacja stworzyły co najmniej kilka sytuacji, które mogą stać się pułapkami dla podatników. Zniesiono m.in. preferencje podatkowe fundacji dla pewnych operacji z zakresu agresywnej optymalizacji podatkowej.

radca prawny, wspólnik w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Ustawa o fundacji rodzinnej obowiązuje od niespełna trzech miesięcy. Jej głównym celem jest niewątpliwie wprowadzenie do polskiego porządku prawnego możliwości przekazania firmy rodzinnej lub majątku prywatnego przez fundatora do odrębnego podmiotu, który zapewni ciągłość zarządzania tym majątkiem np. w sytuacji śmierci fundatora. Poza elementem sukcesyjnym konstrukcja fundacji rodzinnej zawiera niezwykle ciekawe rozwiązania podatkowe. Sprowadzają się one w gruncie rzeczy do odroczenia opodatkowania dochodów fundacji do momentu wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów. Zarówno podatek CIT należny od fundacji w wysokości 15 proc., jak i podatek PIT beneficjentów fundacji płacony jest co do zasady od wartości świadczeń dokonywanych przez fundację na rzecz beneficjentów, przy czym beneficjenci są opodatkowani lub zwolnieni w zależności od ich relacji rodzinnej do fundatora, a tym samym od grupy podatkowej, do której należą. Również stawkę opodatkowania beneficjentów można uznać za bardzo atrakcyjną, w szczególności gdy beneficjenci stanowią najbliższą rodzinę fundatora, a tym samym należą do tzw. zerowej grupy podatkowej.

Zanim jednak ustawa o fundacjach weszła w życie w maju 2023, ustawodawca już pokusił się o jej nowelizację, dokonując zmian, które w zamyśle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament