Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Waloryzacja umowy a ryzyko biznesowe

25 sierpnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Konrad Dyda

Celem waloryzacji jest urealnienie kontraktu, a nie zniwelowanie ryzyka biznesowego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ryzyko jest wpisane w naturę prowadzenia działalności gospodarczej. Mowa tu nie tylko o zwyczajnych mechanizmach biznesowych, które nierzadko prowadzą do tego, że działalność gospodarcza po prostu przestaje się opłacać. Czemu więc służy waloryzacja? Chodzi w niej o to, aby kontrakt został dostosowany do nowych warunków, których nie dało się wcześniej przewidzieć. Tu jednak pojawia się problem: jak to „urealnienie” pogodzić z normalnym ryzykiem, które ponosi każdy przedsiębiorca? Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do samej umowy odpowiednich klauzul waloryzacyjnych.

Przedsiębiorca zawsze ryzykuje

Ustawodawca w polskim prawie definiuje pojęcia „przedsiębiorcy” czy „działalności gospodarczej” na różne sposoby. Co prawda takie rozwiązanie utrudnia stosowanie prawe, ale z drugiej strony w codziennym obrocie kluczowe znaczenie mają tu przepisy dwóch ustaw: Prawa przedsiębiorców oraz Kodeksu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament