Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Frankowy problem przyciął bankom zyski

25 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

W przeciwieństwie do I kwartału tego roku w II kwartale tylko nieliczne banki pobiły swoje rekordy zarobków. W kolejnych miesiącach może być podobnie.

Lider polskiego rynku – PKO BP – zarobił w II kwartale tego roku 587 mln zł – wynika z przedstawionego w czwartek raportu. Teoretycznie to solidny zarobek, w poprzednich latach „do wzięcia w ciemno”. Ale obecnie, w warunkach wysokich stóp procentowych (dzięki którym banki zarabiają krocie), taki wynik można uznać za mocno niesatysfakcjonujący. Tym bardziej że w I kwartale tego roku PKO BP pokazał aż ponad 1,4 mld zł na plusie.

Frankowa saga trwa

To oczywiście efekt problemu z kredytami w CHF, który ciągnie się za bankami już od kilku lat. Konieczne jest zawiązywanie kolejnych, wielomiliardowych rezerw na ryzyko prawne hipotecznych kredytów walutowych, a kolejne wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), zwykle bardzo korzystne dla frankowiczów, tylko dolewają oliwy do ognia.

Sam PKO BP w II kw. zawiązał niemal 2,5 mld zł rezerw frankowych, co było bezpośrednią przyczyną jego dosyć słabego zysku. Podobnie było w przypadku innych banków, również mocno obciążonych tym problem – przykładowo Millennium Bank zarobił w II kw. 106 mln zł, czyli o 58 proc. mniej niż w rok wcześniej, a mBank miał 15 mln zł straty (choć w I kw. był 143 mln...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament