Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podstawą do naliczenia wpłat do PPK jest całe wynagrodzenie uczestnika

25 sierpnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Anna Puszkarska

Pracodawca oblicza i pobiera wpłaty do PPK od wynagrodzenia uczestnika PPK, którym jest – co do zasady – podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podstawą do naliczenia wpłat do PPK może być m.in. wartość świadczenia niepieniężnego.

∑ Pracownica – „zapisana” PPK – przez cały sierpień jest na zwolnieniu lekarskim, w związku z czym w sierpniu pracodawca nie wypłaci jej żadnego wynagrodzenia, z którego mógłby pobrać wpłaty do PPK. Pracodawca udostępnia jej w sierpniu lokal mieszkalny. Wartość tego świadczenia (w naturze) jest wliczana do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy pracodawca ma obowiązek naliczyć od tej kwoty wpłaty do PPK?

Tak, ale tylko wpłaty finansowane przez pracodawcę. Pracodawca oblicza i przekazuje do instytucji finansowej wpłaty do PPK, finansowane z jego środków, a także oblicza, pobiera z wynagrodzenia uczestniczki PPK (w terminie wypłaty wynagrodzenia) i przekazuje do instytucji finansowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament