Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność także dla firm

25 sierpnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Samuel Klonowski Joanna Dziedzic-Bukowska

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadza zupełnie nowy mechanizm wykupu gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste. Nowe regulacje wchodzą w życie już 31 sierpnia 2023 roku.

Najważniejszą (choć epizodyczną) zmianą, jaką wprowadza nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest „roszczenie” (żądanie), które będzie przysługiwało użytkownikowi wieczystemu. W tekście postaramy się odpowiedzieć na najbardziej palące pytania, związane z nowymi rozwiązaniami.

1. Czy użytkownik wieczysty musi wystąpić z żądaniem wykupu gruntów w określonym terminie?

Ustawa wchodzi w życie 31 sierpnia 2023 r. Od tego dnia użytkownik wieczysty ma 12 miesięcy na wystąpienie z żądaniem sprzedaży użytkowanej nieruchomości na jego rzecz.

2. Czy nowelizacja przewiduje szczególną formę wystąpienia z żądaniem (formularz lub wzór)?

Nie, treść żądania uzależniona jest od woli użytkownika wieczystego. Należy rzecz jasna zachować formę pisemną, zaś treść żądania (intencja użytkownika wieczystego) nie powinna budzić wątpliwości po stronie adresata (tj. właściciela gruntu). Zalecamy wysyłkę pisma za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (celem dokładnego ustalenia daty jego doręczenia), bądź złożenie go bezpośrednio w kancelarii właściwego urzędu (gdzie złożenie żądania zostanie potwierdzone pieczęcią urzędu na dodatkowym egzemplarzu pisma).

Jakkolwiek nie istnieje wzór formularza, na którym będzie można sformułować żądane, nie można wykluczyć że poszczególne urzędy opracują własne, pomocnicze formularze – celem ułatwienia składania pism przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament