Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Planowanie sukcesji z ważną zmianą

25 sierpnia 2023 | Prawo co dnia | Andrzej Laprus WIKTOR SOBOL

Nowelizacja k.s.h. pozwoli ograniczyć ryzyko paraliżu decyzyjnego w spółkach kapitałowych w następstwie śmierci wspólnika.

W Sejmie czeka na uchwalenie rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Warto dostrzec, że część planowanych zmian dotyczy nowych mechanizmów obejmujących procesy sukcesji w spółkach handlowych. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do kodeksu spółek handlowych regulacji poszerzających koncepcję wspólnego przedstawiciela do wykonywania praw udziałowych w spółkach osobowych i kapitałowych, na wypadek śmierci wspólnika (akcjonariusza).

Dziś brakuje przepisów określających precyzyjne reguły powoływania, odwoływania czy rezygnacji wspólnego przedstawiciela. Przyjmuje się, że sposób jego ustanowienia następuje zgodnie z zasadami wynikającymi z regulacji obejmującymi dany rodzaj współwłasności (łączna, ułamkowa).

W spółkach osobowych, jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12656

Wydanie: 12656

Spis treści
Zamów abonament