Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można postawić daczę na łące

07 czerwca 2008 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Osoby, które marzą o domku letniskowym, kupują najczęściej ziemię od rolnika, bo taniej. Niestety, nie zawsze mogą się na niej pobudować. Zanim więc sfinalizuje się transakcję, warto sprawdzić status gruntu, aby uniknąć rozczarowań

Formalności związane z budową domu letniskowego trzeba rozpocząć od złożenia wizyty w gminie.

Zaczynamy od planu

Tam można się dowiedzieć, czy nabywany grunt jest położony na terenie objętym miejscowym planem. Jeżeli okaże się, że tak, to trzeba ustalić, na co pozwala plan. Najlepiej byłoby, gdyby dopuszczał budownictwo rekreacyjne. Wtedy wprost na podstawie planu można się starać o pozwolenie na budowę.

Ale nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia. Trzeba liczyć się z tym, że interesujący nas kawałek ziemi będzie przeznaczony na cele rolne (mogą być one różne, plan może np. dopuszczać tylko uprawę bez możliwości zabudowy albo zabudowę zagrodową, ale tylko dla rolnika).

Wtedy lepiej z działki zrezygnować. Odralnianie gruntu to długotrwała i żmudna procedura. Gmina musi bowiem zmienić plan. Niektóre osoby starają się w inny sposób rozwiązać ten problem i udając rolników (bo tylko im przepisy pozwalają budować na polu), ubiegają się o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8033

Spis treści
Zamów abonament