Można powstrzymać się od pracy
Pracownicy mają zapewnioną ochronę zdrowia, która jest gwarantowana dzięki odpowiednim normom prawnym. Każdy zatrudniony w Polsce musi pracować w takich warunkach, by miał dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i socjalne
Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) definiuje bowiem zdrowie nie tylko jako brak choroby, ale również jako stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i socjalnego. W Polsce podstawowe zasady dotyczące ochrony zdrowia pojawiły się w Konstytucji II RP z 1935 roku. Ochronę zdrowia pracowników uregulowała dopiero Konstytucja PRL w ustawie z 1974 r., a zapisy w niej zawarte są wynikiem rozporządzeń i ustaw opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Pracy.
W 1996 roku minister zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz wydawania orzeczeń lekarskich przewidzianych w kodeksie pracy. Rok później Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej dodało rozporządzenie o ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. W 2002 r. w kodeksie pracy pojawiło się rozporządzenia ministra zdrowia o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W tym samym roku rząd wydał też rozporządzenie w sprawie wykazu chorób zawodowych. Trzy lata temu minister zdrowia wydał przepisy o szkodliwych dla zdrowia czynnikach biologicznych w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Co więc dla pracowników i pracodawców wynika z przywołanych przepisów?
Ochrona zdrowia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta