Jak organizujemy pracę załogi
Najczęściej stosujemy w firmach podstawowy system, który polega na wprowadzeniu pracy po osiem godzin dziennie w ciągu średnio pięciu dni roboczych na tydzień w okresie rozliczeniowym. Wolno połączyć go z organizacją zmianową
Połączenie systemu podstawowego z pracą zmianową pozwala zaplanować pracę przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu, co jest ważne zwłaszcza dla firm produkcyjnych. Jak to zrobić w praktyce, nie naruszając przepisów?
Robota odgórnie
W podstawowym czasie pracy przepisy narzucają liczbę godzin roboczych w ciągu dnia – osiem albo mniej dla zatrudnionych na część etatu. Znaczy to, że w tych ramach możemy manewrować jedynie dniami pracy w skali okresu rozliczeniowego, gdyż w każdym tygodniu nie musi przypadać równo po pięć dni. Z tym ograniczeniem, że w ciągu tygodnia podwładnemu wolno pracować maksymalnie sześć dni, gdyż trzeba mu zapewnić odpoczynek tygodniowy. Biorąc pod uwagę możliwość zaplanowania odpoczynku w inne dni niż niedziela, gdy w zakładzie jest dopuszczalna praca w niedziele, praca może trwać ciągiem 10 lub 12 dni >patrz przykład 1.
przykład 1W grudniu 2008 r. spółka zorganizowała pracę następująco:
- 1 i 2 grudnia – dni wolne
- 3 – 13 grudnia – praca od 5 do 13
- 14 grudnia – dzień wolny.
Plan jest prawidłowy, gdyż w pierwszym tygodniu (1 – 7 grudnia) pracownik korzysta z ponad 48-godzinnego odpoczynku na początku tygodnia, a w drugim – ma zagwarantowany odpoczynek tygodniowy trwający 35 godzin (od 13 w sobotę 13 grudnia do 24 w niedzielę 14 grudnia) na koniec tygodnia. Między nimi przypada
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta