Poucz załogę o prawie do odejścia z firmy
Przez dzierżawę przedsiębiorstwa możesz stać się nowym pracodawcą dla jego dotychczasowego personelu. Musisz się jednak liczyć z tym, że niezadowoleni pracownicy mogą szybko cię opuścić
Kupno, podział spadku, restrukturyzacja, prywatyzacja czy dzierżawa to formy przejęcia przedsiębiorstwa. A w razie takiego przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę co do zasady staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Kwestie te reguluje art. 231 kodeksu pracy.
Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.
Personel musi wiedzieć wcześniej
Jeżeli w tych firmach nie działają zakładowe organizacje związkowe, to dotychczasowy i nowy szef informują na piśmie swoich podwładnych o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy (lub jego części) na nowego pracodawcę. Podają przy tym przyczyny takiej decyzji, a także wymieniają prawne, ekonomiczne oraz socjalne skutki zmian dla pracowników. Co więcej, załoga musi być poinformowana o zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia. W szczególności dotyczy to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta