Jak złożyć wadium w przetargu
Nawet w małych przetargach zamawiający mogą zażądać od przedsiębiorców wniesienia wadium. Mniejsze kwoty warto wpłacać w pieniądzu, większe w formie gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej
Główną rolą wadium jest zabezpieczenie interesu organizatora przetargu przed sytuacją, w której zwycięski wykonawca z jakichś względów nie chce bądź nie może zawrzeć umowy. Zamawiający zawsze może żądać wpłacenia wadium. Nie zawsze jednak musi. Jest to obowiązkowe dopiero wtedy, gdy wartość zamówienia osiąga tzw. progi unijne. Przy dostawach i usługach wynoszą one 133 tys. euro (zamawiający z sektora rządowego) lub 206 tys. euro (zamawiający z sektora samorządowego). Przy robotach budowlanych próg jest jeden i wynosi 5,15 mln euro.
Poniżej tych kwot wszystko zależy od decyzji zamawiających. Nierzadko jednak korzystają oni z tej możliwości, aby zdyscyplinować wykonawców.
Ile trzeba wnieść...
Jeszcze do niedawna jeśli zamawiający decydował się żądać wadium, musiał jego wysokość określić w widełkach od 0,5 proc. do 3 proc. wartości zamówienia. Po nowelizacji, która obowiązuje od 24 października, przepisy nie określają minimum. Organizator przetargu może więc żądać symbolicznego wadium, które wyniesie mniej niż 0,5 proc. wartości zamówienia. Maksimum pozostało bez zmian.
... i w jakiej formie
Zgodnie z art. 45 ust. 6 prawa zamówień publicznych wadium może być wnoszone w jednej lub kilku następujących formach:
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta