Uzdrawianie służby zdrowia
Sprzątanie, ochrona obiektów i żywienie – tego rodzaju usługi świadczą najczęściej firmy outsourcingowe w placówkach medycznych na terenie Polski. Dyrektorzy mogą firmom zewnętrznym zlecać również usługi laboratoryjne i medyczne. To jednak nie zawsze jest dobry interes, dlatego przed podjęciem decyzji o tego typu usłudze trzeba dobrze przemyśleć sprawę
Outsourcing jest największym odkryciem w zarządzaniu w ostatnich 75 latach – twierdzą specjaliści. W Polsce rozkwitł po przemianach ustrojowych, gdy zmienił się w naszym kraju również system gospodarczy. W czasach gospodarki niedoboru powstawały firmy giganty, które miały wiele działów tylko po to, by uniknąć konieczności kontaktowania się z wieloma dostawcami. Outsourcing to metoda, która odwraca ten tok myślenia. W Polsce od początku lat 90. firmy starają się ograniczyć koszty, przekazując części swoich działów firmom zewnętrznym.
Taniej o jedną piątą
W placówkach służby zdrowia outsourcing stał się możliwy po reformie systemu ubezpieczeń zdrowotnych przeprowadzonej w 1997 roku przez rząd Jerzego Buzka.
Wówczas przede wszystkim szpitale, by obniżyć koszty i polepszyć zakres oferowanych przez siebie usług, zaczęły zlecać firmom zewnętrznym niektóre zadania w myśl podstawowego założenia outsourcingu: „Firmy powinny koncentrować się na swoich podstawowych core business, czyli budować wartość w dziedzinach, na których najlepiej się znają”.
Dyrektorzy szpitali oddali więc firmom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta