Ty gawronie!
Taki epitet niewątpliwie powinno się skierować do kogoś‚ kto gawrona nazywa wroną lub odwrotnie, albo‚ nie daj ornitologiczny Boże‚ bierze wronę i gawrona za samicę i samca tego samego gatunku.
Dziś‚ w dobie powszechnej dostępności atlasów zoologicznych‚ to haniebny błąd! Bywa też‚ że gawron jest nazywany krukiem. Niby to taki sam błąd‚ bo kruk to inny gatunek‚ prawie dwa razy większy. Ale błąd... mniejszy o tyle‚ że kruk‚ gawron‚ wrona i do tego jeszcze kawka należą do tzw. kruków właściwych‚ a więc ptaków‚ którym z tytułu pokrewieństwa przysługuje określenie kruk‚ co zresztą znajduje odbicie w naukowej nazwie łacińskiej tych ptaków.
Kracząca zamieć
Za oknami zaczyna szaleć kracząca zamieć. Jest ona czarna i sporo wyprzedza w czasie zamieć białą‚ czyli śnieżną. Oto już z końcem października przylatują do nas masowo na przezimowanie gawrony ze wschodu i północy‚ przede wszystkim z Rosji i Finlandii. Stale towarzyszą im mniejsze i zaznaczające swą obecność miaukliwymi okrzykami kawki.
Będąc niedawno na obozie obrączkowania ptaków nad samym morzem, widziałem czarne stada sunące nad brzegiem i plażami z regularnością pojazdów mknących autostradą w szczycie. Te zaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta