Przepracowany mózg nie funkcjonuje prawidłowo
Z wiekiem zaburzenia koncentracji i pamięci mogą doskwierać coraz częściej, szczególnie osobom po 50. roku życia. W młodym wieku problemy z pamięcią są najczęściej przyczyną zmęczenia. Ale mogą też być objawem poważnej choroby
By pamięć prawidłowo funkcjonowała konieczne jest współdziałanie wielu ośrodków mózgowych. – Pamięć jest wynikiem skomplikowanych procesów, w których biorą udział narządy zmysłów, system nerwowy i przede wszystkim mózg. Za zapamiętywanie odpowiedzialny jest hipokamp, który znajduje się w korze mózgowej. Magazynuje on ślady pamięciowe (engramy) różnych doświadczeń, które potem możemy przywołać – mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z Kliniki Neurologii Neuro-Care. Proces powstawania śladu pamięciowego przebiega w kilku etapach. – Jeśli nasze zmysły zostaną pobudzone, czyli na przykład słyszymy melodię lub widzimy jakąś rzecz, to informacja z sensorów przez kilka sekund pozostaje w tzw. pamięci sensorycznej. Informacje z narządów zmysłu są następnie przetwarzane w tzw. pamięci krótkotrwałej (roboczej) i przygotowywane do zmagazynowania. Nie wszystkie informacje warte są zapamiętania, nie możemy pamiętać wszystkich zapachów, widoków i wszystkich słów, jakie słyszymy w ciągu życia. Dlatego informacja jest opracowana przez pamięć roboczą, a tylko jej część jest magazynowana w pamięci długotrwałej, skąd jest możliwe późniejsze odtworzenie zapamiętanych danych – tłumaczy dr Kłodowska-Duda. Zaburzenie tego procesu na którymkolwiek z etapów powoduje problemy z pamięcią.
Po lekach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta