Można zostać pracodawcą mimo woli
Sprawdź termin rozwiązania umowy o pracę, zanim wyślesz kierowcę w trasę. Gdy angaż się skończy w trakcie podróży, może się okazać, że przekształci się w bezterminowy.
– Prowadzę firmę przewozową. Posiadam licencję na międzynarodowy przewóz rzeczy. Kierowców zatrudniam na umowach o pracę. Jeden z nich wyjechał w trasę do Norwegii, gdzie ma rozładować towar, poczekać na załadowanie nowego, a następnie przywieźć go do Polski. Dział spedycji zaplanował powrót do kraju 2 grudnia. Problem w tym, że szofer jest zatrudniony na czas określony do 28 listopada. Nie chcemy kontynuować z nim dalszej współpracy, ale też nie stać nas na to, by wrócił do Polski wcześniej bez samochodu i załadunku. Co zrobić? Czy za dodatkowe trzy dni pracy możemy mu zapłacić z tytułu umowy o dzieło? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Nie trzeba fizycznie spisywać umowy o pracę, by w konsekwencji doszło do zawarcia stosunku pracy. Sąd Najwyższy uznał, że akt ten wymaga zgodnego oświadczenia woli pracownika i zakładu. Oświadczenie woli możemy złożyć wyraźnie i na piśmie bądź też w sposób dorozumiany, wynikający z zachowania się stron. Takie dorozumiane zawarcie umowy o pracę następuje zwykle, gdy firma dopuszcza podwładnego do wykonywania pracy i płaci mu wynagrodzenie. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 31 sierpnia 1977 r. (I PRN 112/77). Liczy się zatem to, czy dana osoba wykonuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta