ABW pod lupą Trybunału
Przed Trybunałem Konstytucyjnym na rozpatrzenie czeka pytanie prawne Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia (sygn. P 79/08) w sprawie zgodności z Konstytucją RP niektórych uregulowań ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu dotyczących możliwości korzystania z tzw. kontroli operacyjnej (np. zakładania podsłuchów).
Agencja, wykonując powierzone jej zadania, może stosować kontrolę operacyjną polegającą m.in. na sprawdzaniu treści korespondencji, rozmów i informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych oraz zawartości przesyłek. Zarządzenie kontroli operacyjnej jest możliwe po uzyskaniu zgody sądu. We wniosku o zgodę (składa szef agencji) należy zawrzeć m.in. opis przestępstwa, jeśli to możliwe – z podaniem kwalifikacji prawnej, a także dane podmiotu, wobec którego ma być stosowana kontrola. Katalog przestępstw, w których ściganiu można stosować kontrolę operacyjną, jest otwarty, a użyte przy jego formułowaniu określenia są bardzo ogólne.
Rodzi to duże zastrzeżenia pytającego sądu. Dlatego też oczekuje odpowiedzi, czy ogólnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta