Wzrosną kwoty pensji wolne od potrąceń
Prawie 110 zł brutto więcej musimy w przyszłym roku zostawić pracownikowi, z którego pensji dokonujemy komorniczych odliczeń. O tyle wzrośnie bowiem ich kwota wolna
Coroczny wzrost minimalnego wynagrodzenia powoduje też podwyżkę kwoty wolnej, jaką musimy zostawić podwładnemu, gdy dokonujemy odliczeń z jego pensji, np. na niespłacony przez niego kredyt. Nie inaczej będzie w 2009 r. Od stycznia do 1276 zł brutto idzie w górę minimalne wynagrodzenie i jeszcze zmienia się poziom opodatkowania.
Obowiązkowych potrąceń z poborów nie dokonujemy na dowolnych zasadach. Musimy się trzymać kolejności i wysokości potrąceń określonych w art. 87 § 1 – 3 kodeksu pracy. I tak wolno nam uszczknąć z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy:
- świadczenia alimentacyjne – do wysokości 3/5 wynagrodzenia; tyle samo wynosi granica przy zbiegu potrąceń,
- inne należności niż świadczenia alimentacyjne egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych – do połowy wynagrodzenia,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi – do połowy wynagrodzenia,
- kary pieniężne nakładane przez nas w związku z odpowiedzialnością porządkową zatrudnionego, przewidziane w art. 108 kodeksu pracy – za jedno przekroczenie lub dzień nieusprawiedliwionej nieobecności kara nie może przekraczać dziennej płacy, a łącznie wszystkie – 1/10 wynagrodzenia po dokonaniu potrąceń sum wymienionych w poprzednich punktach.
>przykład 1Pan Janek nie reguluje swoich zobowiązań, w tym
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta