Po co przedsiębiorcy interpretacja podatkowa
Zamiast się zastanawiać, czy dobrze wyliczyliśmy VAT i czy poniesione wydatki mogą zwiększyć firmowe koszty, zapytajmy fiskusa. Za 40 zł dostaniemy odpowiedź i pewność, że dobrze rozliczyliśmy podatki
O interpretację może wystąpić każda osoba fizyczna i prawna. Możliwość taką mają również spółki cywilne i małżonkowie.
Interpretację wydaje minister finansów. W praktyce jednak zajmują się tym cztery izby skarbowe: w Bydgoszczy, Katowicach, Warszawie i Poznaniu. To do nich powinni zwracać się ze swoimi wątpliwościami przedsiębiorcy.
O co możemy pytać fiskusa. Niemal o wszystko, czyli o VAT, podatki dochodowe, opodatkowanie spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych czy procedury podatkowe określone w ordynacji podatkowej.
Fiskusa nie zapytamy jednak o rozliczanie podatku rolnego, leśnego czy od nieruchomości i od środków transportowych. Z pytaniami dotyczącymi tych danin przedsiębiorcy powinni zwracać się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Trzeba przygotować wniosek
Aby uzyskać interpretację, trzeba napisać wniosek. Podajemy w nim stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Formułujemy też wątpliwości (czyli pytania), jakie przy tej okazji się pojawiają. Musimy też podać własne stanowisko w sprawie.
Dobrze też, jeśli na poparcie własnych argumentów przywołamy wcześniejsze interpretacje organów podatkowych. To na pewno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta