Fiskus premiuje szczodrość firmy
Zarówno przedsiębiorcy indywidualni, w tym prowadzący działalność w spółkach osobowych, jak i firmy, i instytucje objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych mogą korzystać z ulgi z racji darowizn na szlachetne cele
Obie grupy podatników korzystają z tej ulgi praktycznie na takich samych zasadach, choć są różnice, które dla zainteresowanych mogą okazać się istotne.
Dla podatników PIT i CIT
Darowizny odlicza się od dochodu do opodatkowania, tylko przedsiębiorcy objęci ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych odliczają je od przychodu z prowadzenia firmy. Odliczeniu podlegają wyłącznie darowizny poniesione w roku podatkowym, którego zeznanie dotyczy.
Odliczenia są limitowane procentowo w stosunku do dochodu podatnika (z wyjątkiem darowizn na kościelną działalność charytatywną). Powoduje to, że im wyższy przychód danego darczyńcy, tym większa stosunkowo oszczędność na podatku.
Przede wszystkim jednak takie same są dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) cele darowizn premiowanych odliczeniem. Wyjątek to ulga dla honorowych krwiodawców, która ze zrozumiałych względów może przysługiwać tylko osobom fizycznym. Wolno im odliczyć równowartość niepobranego ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew.
Na jakie celeCele darowizn uprawniających do ulgi wskazano w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 96, poz. 873 ze zm.). Mieszczą się one w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta