Żeby zdobyć międzynarodowy dokument, trzeba przejść długą procedurę
Certyfikat LEED mogą zdobyć tylko takie inwestycje, które spełniają najwyższe standardy techniczne, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Procedura certyfikacyjna może trwać nawet ponad dwa lata
Budynki spełniające najwyższe wymagania w zakresie rozwiązań ekologicznych od lat buduje się na Zachodzie. Teraz pojawiły się także nad Wisłą.
– Proces certyfikacji rozpoczyna się z chwilą dokonania rejestracji. Najkorzystniej jest, gdy decyzja zostaje podjęta jeszcze przed przystąpieniem do projektowania budynku. Właśnie wtedy mamy wpływ na wybór lokalizacji naszej inwestycji, dostęp do komunikacji miejskiej czy też przyjęte rozwiązania techniczne spełniające wymagania systemu oceny, tj. zmniejszenie zużycia wody, energii elektrycznej, zapewnienie komfortu użytkownikom poprzez zastosowanie materiałów wykończeniowych z niską zawartością lotnych związków organicznych – mówi Piotr Srokosz ze Skanska Property Poland.
Czym jest LEED
LEED to zestaw kryteriów niezbędnych do certyfikacji projektów, które powstały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Celem systemu jest ułatwienie tworzenia budynków zarówno o wysokich parametrach technicznych, jak i bezpiecznych dla środowiska. Biura wyróżnione certyfikatem LEED Commercial Interiors (LEED CI) promują zdrowe warunki pracy przy jednoczesnych mniejszych kosztach utrzymania.
Certyfikat LEED potwierdza zastosowanie zarówno w procesie budowy, jak i w bieżącym funkcjonowaniu tzw. zielonych rozwiązań, czyli sposobów na obniżenie m.in. zużycia energii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta