Między genami i naturą
Najnowsze badania DNA zamiast rozwiązać zagadkę stwardnienia rozsianego, tylko ją pogłębiły
Czy przyczyn niektórych chorób trzeba szukać tylko w genach, czy też ma na nie wpływ środowisko otaczające pacjenta? Aby to wyjaśnić, naukowcy i lekarze wykorzystują dokładne badania bliźniąt jednojajowych, u których różnice w materiale genetycznym są minimalne.
Tak też specjaliści postąpili i tym razem, analizując DNA trzech par bliźniąt, w których jedno cierpi na stwardnienie rozsiane, a drugie pozostaje zdrowe. Naukowcy liczyli, że uda się ostatecznie potwierdzić jedną z hipotez dotyczącą przyczyn stwardnienia rozsianego – czy przeważają geny, czy jednak środowisko.
Najdokładniejsze dotąd przeprowadzone badania genetyczne są dziełem zespołu dr. Sergio Baranziniego, neurologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Wykonane przez nich analizy są dwa – trzy razy bardziej precyzyjne niż pierwsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta