Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konta, lokaty i kredyty dla wspólnot

29 kwietnia 2010 | Nieruchomości w regionach | kmg

W ostatnich latach powstaje coraz więcej wspólnot mieszkaniowych. W Polsce działa ich już ponad 120 tysięcy. Mimo że nie mają osobowości prawnej, mogą otworzyć konto w banku, a nawet zaciągnąć kredyt na termomodernizację budynku. Warto z tych możliwości korzystać

Zarządzanie lokalami w ramach wspólnoty mieszkaniowej z reguły jest dla lokatorów tańsze i korzystniejsze niż korzystanie z usług zarządczych spółdzielni mieszkaniowych.

Właściciele mieszkań we wspólnocie mają prawo uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących części wspólnych budynku, który zajmują. Nikt nie może narzucić wspólnotom wysokości pobieranego czynszu i innych składek. Jedynie za tak zwane media, czyli dostarczanie ciepła, wody i wywóz śmieci, muszą one zapłacić według stawki ustalonej jednostronnie przez dostawcę. Pozostałe opłaty, czyli zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania części wspólnej oraz składka na fundusz remontowy, są ustalane przez właścicieli lokali na mocy podjętych przez nich uchwał.

Pobieranie czynszu wiąże się jednak nie tylko z gromadzeniem sporej ilości pieniędzy, ale też z ich nieustannym obrotem. Dlatego, by wspólnoty mogły sprawnie i jak najmniejszym kosztem zarządzać swoimi środkami, powinny mieć dopasowany do swoich potrzeb...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8611

Spis treści
Zamów abonament