Jak ustalić miejsce opodatkowania transakcji łańcuchowych
Dostawa towarów przez polską spółkę, będącą w kolejności czwartym kontrahentem z pięciu biorących udział w transakcji łańcuchowej, do odbiorcy ze Słowacji, podlega VAT w Słowacji
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 2 marca 2010 r. (IBPP3/443-922/09/K).
Sprawa dotyczyła spółki, która była jedną z pięciu firm uczestniczących w transakcji dostawy towaru transportowanego z Węgier do Słowacji. W ramach tej transakcji spółka węgierska, będąca pierwszym kontrahentem w łańcuchu dostaw, sprzedaje towar firmie polskiej, która następnie sprzedaje towar kolejnemu nabywcy z Polski.
Nabywca ten wystawia z kolei fakturę na spółkę, która wystawia fakturę ostatecznemu nabywcy – firmie słowackiej. Towar jest transportowany bezpośrednio z Węgier do ostatecznego nabywcy w Słowacji, przy czym transport spoczywa na drugim kontrahencie w łańcuchu dostaw (tj. pierwszym nabywcy z Polski). Zdaniem spółki tę transakcję należy zakwalifikować jako transakcję trójstronną, a dokonywana przez nią sprzedaż podlega zerowej stawce VAT.
Izba nie zgodziła się z tym. Stwierdziła, że rozstrzygające znaczenie dla opodatkowania tej transakcji ma ustalenie miejsca dostawy towarów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta