Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić miejsce opodatkowania transakcji łańcuchowych

29 kwietnia 2010 | Dobra firma | Shahen Akopyan

Dostawa towarów przez polską spółkę, będącą w kolejności czwartym kontrahentem z pięciu biorących udział w transakcji łańcuchowej, do odbiorcy ze Słowacji, podlega VAT w Słowacji

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 2 marca 2010 r. (IBPP3/443-922/09/K).

Sprawa dotyczyła spółki, która była jedną z pięciu firm uczestniczących w transakcji dostawy towaru transportowanego z Węgier do Słowacji. W ramach tej transakcji spółka węgierska, będąca pierwszym kontrahentem w łańcuchu dostaw, sprzedaje towar firmie polskiej, która następnie sprzedaje towar kolejnemu nabywcy z Polski.

Nabywca ten wystawia z kolei fakturę na spółkę, która wystawia fakturę ostatecznemu nabywcy – firmie słowackiej. Towar jest transportowany bezpośrednio z Węgier do ostatecznego nabywcy w Słowacji, przy czym transport spoczywa na drugim kontrahencie w łańcuchu dostaw (tj. pierwszym nabywcy z Polski). Zdaniem spółki tę transakcję należy zakwalifikować jako transakcję trójstronną, a dokonywana przez nią sprzedaż podlega zerowej stawce VAT.

Izba nie zgodziła się z tym. Stwierdziła, że rozstrzygające znaczenie dla opodatkowania tej transakcji ma ustalenie miejsca dostawy towarów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8611

Spis treści
Zamów abonament