Premie pieniężne obniżają obrót i podatek
Premie pieniężne to rabaty. Trzeba je dokumentować fakturami korygującymi. Uważają tak i organy podatkowe, i większość wojewódzkich sądów administracyjnych
Premie pieniężne nie są w świetle przepisów o VAT wynagrodzeniem za świadczoną przez nabywcę towarów usługę. Po latach sporów takie stanowisko, wynikające z jednolitej i ugruntowanej linii orzeczniczej, podzieliły również organy podatkowe. W aktualnych interpretacjach dominuje słuszny moim zdaniem pogląd, że premie pieniężne są w istocie rabatem zmniejszającym obrót. A ich udzielenie powinno być udokumentowane fakturami korygującymi.
Sądy potwierdzają
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 21 stycznia 2010 r., (I SA/ Wr 1760/09) rozpatrzył sprawę spółki, która otrzymuje premie pieniężne uzależnione od odpowiedniego pułapu zakupów w określonym czasie (miesiąc, kwartał, półrocze, a nawet rok). Premie mogą być zróżnicowane ze względu na asortyment.
Drugim warunkiem oprócz wielkości zakupów (obrotu) jest terminowość zapłaty. Wysokość premii określana jest w umowach procentowo (np. 2 proc.) od obrotu netto osiągniętego między stronami w danym okresie. Zdaniem spółki bonusy za osiągnięcie określonego pułapu obrotów są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta