Zakazu konkurencji nie zamieszczaj w zakresie obowiązków podwładnego
Jeśli firma chce dobrze zabezpieczyć się przed działaniami podwładnego, które mogłyby ją narazić na szkodę, powinna zaproponować mu podpisanie lojalki. Najlepiej, jeśli sformułuje ją w osobnej umowie
Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2009 r. (II PK 41/09). SN rozpatrywał skargę kasacyjną wniesioną przez firmę, która domagała się zapłaty za poniesione straty od pracownika, który nie przestrzegał zakazu konkurencji.
W analizowanej sprawie Andrzej B. był zatrudniany w spółce na podstawie dwóch umów o pracę zawartych na czas określony: od 1 lutego 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. i od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2010 r.
W treści obowiązków pracowniczych załączonych do pierwszego angażu spółka wpisała między innymi, że pracownik odpowiada za nieprowadzenie działalności konkurencyjnej oraz ma zakaz świadczenia pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną. Strony nie zawarły jednak umowy o zakazie konkurencji w rozumieniu art. 1011 k.p.
Własny biznes
Natomiast pracownik od 10 grudnia 1991 r. posiadał wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w której zakres działalności gospodarczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta