Nieodebrane wypowiedzenie jest skuteczne
Nie załamuj się, jeśli podwładny nie chce potwierdzić faktu wręczenia mu wymówienia. Takie oświadczenie jest ważne i umowa o pracę wkrótce się zakończy
Na popularności zyskują szkolenia o tym, jak zwalniać podwładnych z pracy. Firmy szykujące się do redukcji grupowych wydają duże pieniądze, aby dokształcić z takiej tematyki kadry średniego szczebla.
W przedsiębiorstwach o wielotysięcznych załogach nie ma bowiem możliwości, aby wypowiedzenia wręczała jedna osoba. W tych warunkach obowiązek ten spoczywa na bezpośrednich przełożonych osób wytypowanych do odejścia.
Jeden z takich zwierzchników miał problem. Podwładny, któremu chciał wręczyć wymówienie angażu na czas nieokreślony w obecności specjalisty do spraw kadr, odmówił odbioru oświadczenia i wyszedł. Zjawił się za godzinę ze zwolnieniem lekarskim opiewającym na trzy miesiące. Jego kierownik pyta, co w takiej sytuacji należy zrobić. Czy pismo wypowiadające trzeba wysłać pocztą?
Przekazanie w tej sytuacji wypowiedzenia angażu listem poleconym za potwierdzeniem odbioru nie jest dobrym rozwiązaniem. Może bowiem doprowadzić do rozbieżności co do daty wręczenia pisma o rozwiązaniu stosunku pracy.
To jednostronne oświadczenie
Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli strony, tu akurat szefa, o tym, że zrywa współpracę z zatrudnionym z zachowaniem pewnego okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta