Jak sfinansować biogazowię?
Rozmowa z Bartoszem Urbaniakiem, dyrektorem zarządzającym ds. agrobiznesu Banku BGŻ
Finansowanie sektora agro nie jest dla banku rzeczą nową. Oferta inwestycyjna funkcjonuje już ponad dwa lata i jest wciąż doskonalona. Jakiego rodzaju inwestycje w tym zakresie mają szansę na uzyskanie finansowania?
Bartosz Urbaniak: Nasz bank historycznie specjalizuje się w obsłudze tego sektora gospodarki. Natomiast odnowiona oferta finansowania sektora agrobiznesu jest dostępna w naszym banku już od kilku lat. Skorzystały z niej tysiące firm – począwszy od indywidualnych gospodarstw rolnych, a skończywszy na dużych firmach przetwórczych. Przez te lata wypracowaliśmy model finansowania, który opiera się na założeniu partnerskiej współpracy z klientem. Na uzyskanie finansowania ma szansę projekt, który jest przemyślany i realizowany w ramach istniejących ram formalno-prawnych przedsiębiorstwa. Inwestycja klienta powinna być naturalną konsekwencją rozwoju jego działalności przejawiającą się w zwiększeniu dotychczasowej produkcji bądź jej dywersyfikacją, czyli poszerzeniem o dodatkowe produkty. Szczególnie badamy biznesplan inwestycji, zwracając w nim uwagę, czy pokazane wskaźniki nie są przeszacowane, czy prognozowane ceny produkcji lub zakupu środków produkcji odpowiadają cenom rynkowym. Staramy się również patrzeć szerzej na daną inwestycję, badając perspektywy rozwoju dla danej branży i opłacalność produkcji w perspektywie kilku lat. Wykorzystujemy tu naszą rozległą wiedzę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta