Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Carska twierdza nad Bugiem

29 kwietnia 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Brama twierdzy w Brześciu
źródło: AFP
Brama twierdzy w Brześciu

Turystyka sentymentalna

Z unickiej cerkwi św. Mikołaja w Brześciu, w której podpisano akt znienawidzonej przez Rosję unii brzeskiej, nie pozostał kamień na kamieniu. Zrównano ją z ziemią podczas budowy w latach 1834 – 1842 twierdzy brzeskiej. Ale w odległym o 50 km Kobryniu zachował się budynek klasztoru Bazylianów, w którym w 1626 r. obradował synod biskupów unickich Rzeczypospolitej. W tej pochodzącej z początków XVI w., przebudowanej w następnych wiekach, barokowej budowli z wysokim czterospadowym dachem ulokowano po skasowaniu unii seminarium prawosławne. Dziś mieści się w nim komenda białoruskiej milicji. To najstarszy zabytek tego liczącego ponad siedem wieków poleskiego miasteczka, którego okolice w historii zapisały się przede wszystkim jako miejsce krwawych bitew.

Sobór św. Aleksandra Newskiego z 1868 r., zbudowany przez władze carskie za pieniądze z konfiskaty majątków uczestników powstania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8611

Spis treści
Zamów abonament