Mechanizmy wsparcia sektora energetyki odnawialnej
Przemysław Kowalski, partner zarządzający, Departament Doradztwa Europejskiego PWB sp. z o.o.
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą wiele korzyści, jednak sam proces inwestycyjny budowy biogazowni napotyka szereg barier, a różnice w koszcie budowy w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami są znaczne. W celu eliminacji tych barier wiele krajów wdraża odpowiednie instrumenty prawno-administracyjne i rozwiązania systemowe, a dotyczą one barier administracyjnych, sieciowych i oczywiście finansowych.
Generalnie systemy wsparcia sektora energetyki odnawialnej w aspekcie finansowym oparte są na odpowiednim systemie płatności (najczęściej feed-in tariff). W Polsce jako jednym z nielicznych krajów UE mechanizm wsparcia oparty jest na systemie zbywalnych świadectw pochodzenia energii. Dodatkowo w chwili obecnej inwestorzy mają do dyspozycji bezpośrednie dotacje inwestycyjne i pożyczki preferencyjne.
Budowa biogazowni jest inwestycją nieporównywalnie trudniejszą i bardziej złożoną technologicznie w porównaniu z budową farmy wiatrowej czy małej elektrowni wiatrowej. Decyzję o budowie biogazowni powinien poprzedzić szereg analiz ekonomicznych i technologicznych. Dodatkowo należy bezwzględnie pamiętać, iż o opłacalności tego biznesu decyduje zastosowana technologia, wykorzystane substraty czy sposób zagospodarowania pulpy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta