Biogaz rolniczy – aspekty technologiczne
Katarzyna Sobótka, specjalista ds. Energii Odnawialnej Mazowieckiej Agencji Energetycznej
Produkcja energii z biogazowni rolniczych w Polsce, pomimo bardzo dużego zainteresowania i potrzeby ich rozwoju, jest obecnie jeszcze technologią mało rozpowszechnioną. W niedalekiej przyszłości rozważa się budowę kilkuset, a nawet kilku tysięcy instalacji, które będą przetwarzały materię organiczną pochodzenia rolniczego oraz odpady z przemysłu rolno-spożywczego w bogaty energetycznie biogaz. Prawidłowe poprowadzenie procesu fermentacji metanowej jest skomplikowane, zależne od wielu czynników lokalnych i wrażliwe na gwałtowne zmiany substratu w czasie, jednak odpowiednia wiedza na temat procesu fermentacji metanowej i prawidłowy dobór technologii i substratów pozwala na zoptymalizowanie przebiegu tego procesu, większą produkcję biogazu, a tym samym wzrost dochodu ze sprzedaży energii.
Podczas rozkładu mikrobiologicznego w warunkach beztlenowych z materii organicznej powstaje biogaz zawierający około 50 – 75 proc. metanu i 25 – 45 proc. dwutlenku węgla, a także śladowe ilości siarkowodoru, azotu, tlenu, wodoru. Zawartość metanu ściśle zależy od składu, czyli zawartości tłuszczów, białek i węglowodanów, przy czym charakterystyczne uzyski metanu zmniejszają się według wymienionej kolejności. Przyjmuje się, że biogaz o zawartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta