Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy uproszczone APA będzie sposobem na ograniczenie odliczalności kosztów

19 marca 2018 | Podatki | Jacek Bajger

Wraz z wprowadzeniem od 1 stycznia br. limitu kwot, które mogą być ujęte w kosztach podatkowych, coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć porozumienia cenowe. Dlatego resort finansów chce usprawnić procedury ich uzyskiwania.

Jacek Bajger

Wiele atramentu wylano już pisząc komentarze na temat nieszczęsnej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczącej art. 15e obowiązującego od 1 stycznia br. Oczywiście chodzi w uproszczeniu o wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za niektóre usługi kupowane od podmiotów powiązanych czy opłat za korzystanie z wartości niematerialnych, a raczej o ograniczenie możliwości traktowania za koszty podatkowe wydatków na te cele w części przekraczającej limity, które wprowadził nasz ustawodawca. Temat ten jednak, mimo że przepisy już obowiązują, żyje nadal i ewoluuje w dziwnym kierunku.

Przypomnijmy kontekst międzynarodowy

Od kilku lat cały świat żyje inicjatywą BEPS, którą zajmuje się OECD na prośbę państw z grupy G20, aby w nowy sposób zdefiniować niektóre pojęcia podatkowe, tak aby odpowiednio pasowały do otaczających nas warunków rynkowych w galopująco rozwijających się realiach XXI wieku. Głównym celem jest zajęcie się zjawiskami związanymi z erozją podstawy opodatkowania i przerzucaniem dochodów pomiędzy spółkami w międzynarodowych grupach, powodującym unikanie lub znaczne redukowanie obowiązków podatkowych. W ramach tej inicjatywy zdiagnozowano wiele kwestii, aby zapewnić, że transakcje zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi będą się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament