Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska może wrócić na salony Unii

19 marca 2018 | Świat | Jędrzej Bielecki
Po utworzeniu nowego rządu Merkel z pierwszą wizytą tradycyjnie pojechała do Francji. Ale druga będzie Polska.
źródło: AFP
Po utworzeniu nowego rządu Merkel z pierwszą wizytą tradycyjnie pojechała do Francji. Ale druga będzie Polska.

Porozumienie Francji i Niemiec co do reformy strefy euro się rozmywa. To dla nas przepustka do głównego nurtu integracji.

Angela Merkel spotka się w poniedziałek około 18 w Warszawie w cztery oczy z Mateuszem Morawieckim. Po kurtuazyjnej wizycie w Pałacu Prezydenckim znów będzie rozmawiała z premierem, tym razem przy kolacji. Pięciogodzinna wizyta zaraz po utworzeniu nowego rządu i spotkaniu w Pałacu Elizejskim z Emmanuelem Macronem to dla Berlina sposób na pokazanie, że mimo licznych sporów rządu PiS z Brukselą Niemcy nadal uważają Polskę za kluczowego partnera i nie zgodzą się na budowę bez niej „małej Unii".

Szczyt Weimarski

Ale Merkel chce też ustalić z Morawieckim, czy jest gotowy powrócić do głównego nurtu integracji, realnie wejść do grona „pięciu wielkich krajów", które po Brexicie będą decydować o przyszłości Unii. Jednym z rozstrzygających punktów jest reforma wymiaru sprawiedliwości. W piątek w Warszawie nowy szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas podkreślił, że Niemcy wolałyby uniknąć głosowania w Radzie UE nad tym, czy uznać Polskę za kraj trwale łamiący zasady państwa prawa w ramach art. 7 traktatu o UE. Do tego Warszawa musi jednak zmienić przynajmniej niektóre zapisy reformy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament