Ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii
Dr Grzegorz Charliński, koordynator Oddziału Hematologii, Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu.
Jakie czynniki wpływają na nawrót choroby i z czym to się wiąże dla pacjenta oraz lekarza hematologa?
Grzegorz Charliński: Obecnie do najważniejszych czynników ryzyka w szpiczaku zalicza się zaburzenia cytogenetyczne, stwierdzane w nowotworowych plazmocytach. Innymi czynnikami ryzyka są: duże stężenie b2-mikroglobuliny w surowicy, duże stężenie wolnych łańcuchów lekkich (sFLC), podwyższone stężenie LDH w surowicy.
Niewątpliwie nawrót choroby jest dużym stresem dla chorego. Wiąże się z niepewnością dotyczącą skuteczności leczenia, czasu trwania, odpowiedzi na leczenie czy występowania działań niepożądanych. W polskich warunkach, dodatkowym problemem jest dostęp do nowoczesnych terapii. Dla polskiego hematologa, głównym problemem jest ograniczony dostęp do nowoczesnych leków. To z kolei wiąże się z trudnościami wyboru terapii, szczególnie w odniesieniu do starszych chorych, u których skojarzenie i dawkowanie leków powinno być dostosowane zarówno do stanu chorego jak i chorób współistniejących....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta