Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedawcom fast foodów grozi dopłata podatku

19 marca 2018 | Prawo

Skarbówka masowo kontroluje firmy z branży gastronomicznej. Kwestionuje stosowaną przez nie 5-proc. stawkę na pizzę i burgery.

monika pogroszewska

Coraz sprzedawcy dań typu fast food spierają się z fiskusem w zakresie rozliczenia VAT. Skarbówka zarzuca im, że nieprawidłowo stosowali 5-proc. VAT zamiast 8-proc. podatku. Dla wielu oznacza to konieczność dopłaty.

– Podatnicy, którzy stosują do sprzedawanych posiłków i dań 5-proc. stawkę VAT (a wykonywane czynności klasyfikują się do grupowania PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem – opodatkowane 8-proc. stawką VAT), muszą liczyć się z zakwestionowaniem ich rozliczeń przez organy podatkowe – ostrzega wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską nr 19179.

To konsekwencja interpretacji ogólnej wydanej przez Ministerstwo Finansów w czerwcu 2016 r. Wynika z niej, że dla ustalenia stawki VAT najważniejsza jest klasyfikacja PKWiU. Na posiłki do bezpośredniej konsumpcji obowiązuje stawka 8 proc.

– Dla branży gastronomicznej było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament