Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycje tylko rentowne

19 marca 2018 | Ekonomia
Filip Grzegorczyk
autor zdjęcia: Piotr Waniorek
źródło: Rzeczpospolita
Filip Grzegorczyk

Z punktu widzenia relacji z instytucjami finansowymi, które lepiej oceniają spółki z pewnym udziałem odnawialnych źródeł energii, Tauron powinien być tak zielony jak to tylko możliwe – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej prezes katowickiego koncernu.

Filip Grzegorczyk

Rz: Tauron dążył kiedyś do struktury wytwarzania, gdzie jedna trzecia produkcji opiera się na węglu, jedna trzecia na odnawialnych źródłach energii, a reszta na gazie. Dziś Polska Grupa Energetyczna robi zwrot w kierunku błękitnego paliwa i zielonych elektrowni. Czy też powrócicie do swoich poprzednich planów dywersyfikacji?

Filip Grzegorczyk: Tamte plany rozbiły się o realia rynkowe. Doprowadziły do tego, że dziś Tauron musi realizować restrykcyjny plan oszczędnościowy.

Inaczej nie byłby w stanie realizować swojej flagowej inwestycji, czyli budowy nowoczesnego bloku węglowego 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

Po zrestrukturyzowaniu projektu kontynuowana jest też budowa bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli, która jest obecnie zaawansowana w 86 procentach. Obie inwestycje zostały uzdrowione i mają dziś zapewnione źródła finansowania.

Należy również pamiętać, że grupa Tauron już dziś posiada 35 elektrowni wodnych, cztery farmy wiatrowe i trzy bloki biomasowe. Dysponujemy więc zdywersyfikowanym portfelem aktywów wytwórczych.

Jesteście też udziałowcami w projekcie atomowym, z 10-proc. pakietem w spółce celowej. Czy wejście PKN Orlen (lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament