Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy opłata motywacyjna dla najemcy jest opodatkowana VAT

19 marca 2018 | Podatki | Ewelina Kalita

Zdaniem fiskusa, od bonusów wypłacanych klientom za zawarcie umowy najmu należy rozliczyć podatek, nawet gdy wyraźnie zastrzeżono, że są one jedynie rodzajem nagrody dla klienta i gdy trudno jest wskazać świadczenie wzajemne.

Przedsiębiorcom zajmującym się profesjonalnie wynajmem nieruchomości zależy na tym, aby przyciągnąć potencjalnych klientów. W celu zachęcenia do zawierania długotrwałych umów najmu stosowane są w praktyce opłaty motywacyjne wypłacane najemcom przez wynajmujących., zwłaszcza gdy są to klienci o uznanej marce. Warto rozważyć, czy otrzymanie takiej kwoty pieniężnej wiąże się z obowiązkiem opodatkowania VAT, gdy to świadczenie pieniężne otrzymuje najemca będący podatnikiem tego podatku.

Jedynie odpłatne usługi

Na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają takie usługi (świadczenia niepolegające na przeniesieniu władztwa ekonomicznego nad rzeczą), które realizowane są odpłatnie. Odpłatność w tym kontekście należy rozumieć jako istnienie stosunku prawnego, z którego wynika z jednej strony zobowiązanie do wykonania konkretnej usługi przez usługodawcę, natomiast z drugiej – obowiązek spełnienia świadczenia wzajemnego przez usługobiorcę, tj. beneficjenta ww. usługi uzyskującego konkretną korzyść w związku z tym świadczeniem. Wszystkie ww. warunki muszą zostać spełnione, aby dane świadczenie mogło zostać objęte VAT (por. wyroki TSUE w sprawach C-16/93, C-154/80 czy C-498/99).

Zachęta finansowa

Co jednak w sytuacji, gdy to wynajmujący wpłaca najemcy określoną kwotę, aby zachęcić go do zawarcia umowy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament